Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Privātajos pensiju fondos veiktajām iemaksām var būt divi veidi – iemaksas, kuras veic darba devējs no saviem līdzekļiem, un iemaksas, kuras veic pats darbinieks ar darba devēja starpniecību, proti, tās tiek ieturētas no darbinieka darba samaksas. Praksē ir novērots, ka abi šie iemaksu veidi tiek arī kombinēti, piemēram, gan darba devējs, gan darbinieks veic iemaksas privātajos pensiju fondos līdzvērtīgā apmērā. Tāpat arī iemaksu biežums var būt atšķirīgs – tās var veikt katru mēnesi, reizi ceturksnī vai reizi gadā. Turpinājumā apskatīsim dažādas situācijas un to, kā tās atspoguļot grāmatvedības uzskaitē.
Iemaksas no darba devēja līdzekļiem
Darba devēja veiktās iemaksas privātajos pensiju fondos no saviem līdzekļiem pēc būtības ir uzskatāmas par darba devēja saimnieciskās darbības izmaksām, līdz ar to tās ir jāuzskaita atbilstošos saimnieciskās darbības izdevumu kontos. Katrs uzņēmums kontu plānu veido atbilstoši savām vajadzībām, tādēļ attiecīgais izdevumu konts starp uzņēmumiem var atšķirties. Ieteicams izdevumu kontus veidot līdzīgus tiem, kas ir aprēķinātās darba algas uzskaitē, piemēram:
- Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (pamatdarbības darbinieki);
- Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (pārdošanas darbinieki);
- Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (administrācijas darbinieki).
Piemērs
Darba devējs pārskata periodā veic iemaksas privātajā pensiju fondā par pārskata gadu vienā vai vairākos maksājumos.
Grāmatojumi:
- D Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (operāciju konts),
- K Naudas līdzekļi (bilances konts).
Piemērs
Darba devējs pārskata periodā privātajā pensiju fondā vienā maksājumā veic iemaksas, kas attiecas gan uz pārskata periodu, gan uz nākamo pārskata periodu.
Grāmatojumi:
- D Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (operāciju konts),
- D Nākamo periodu izmaksas (bilances konts),
- K Naudas līdzekļi (bilances konts).
Piemērs
Darba devējs pārskata periodā ir veicis iemaksas privātajā pensiju fondā par iepriekšējo pārskata periodu. Šajā gadījumā iepriekšējā pārskata periodā šo iemaksu summu bija nepieciešams atzīt iepriekšējā pārskata perioda izmaksās un vienlaicīgi arī uzkrātajās saistībās:
- D Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (operāciju konts),
- K Uzkrātās saistības (bilances konts).
Pārskata periodā tiek veiktas iemaksas:
- D Uzkrātās saistības (bilances konts),
- K Naudas līdzekļi (bilances konts).
Iemaksas no darbinieka līdzekļiem
Otrs variants ir veikt iemaksas personu fondos no darbinieka līdzekļiem, bet ar darba devēja starpniecību, proti, veicot ieturējumu no darba samaksas. Likumdevējs ir noteicis pietiekami stingru kārtību, kādā tas darāms, tādēļ ir būtiski, ka pirms šādu ieturējumu veikšanas starp darba devēju un darbinieku ir atbilstoši noformēta dokumentācija. Attiecībā uz iemaksām privātajos pensiju fondos par pamatojumu var kalpot darbinieka un darba devēja rakstveida vienošanās vai darbinieka rakstveida piekrišana, kurā tiek fiksēts konkrēts iemaksu apjoms, kas ieturams no darba samaksas. Iemaksu apjoms var būt izteikts procentuālā apmērā no bruto darba algas vai fiksētā summā.
Ņemot vērā, ka uzņēmuma grāmatvedībā var būt aktuāli dažāda veida ieturējumi no darba samaksas, ieteicams kontu plānu veidot tā, lai būtu iespējams izsekot katram ieturējuma veidam, piemēram:
- Norēķini par ieturējumiem (zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumi);
- Norēķini par ieturējumiem (zaudējumu atlīdzināšana);
- Norēķini par ieturējumiem (iemaksas privātajos pensiju fondos).
Piemērs
Pamatojoties uz savstarpējo vienošanos, darba devējs no darbinieka darba samaksas ietur summu, kas tiks iemaksāta darbinieka privātajā pensiju fondā. Grāmatojumi:
- D Norēķini par darba samaksu (bilances konts),
- K Norēķini par ieturējumiem (bilances konts).
Maksā gan uzņēmums, gan darbinieks
Trešais variants – darba devējs vienlaicīgi gan ietur veicamās iemaksas no darbinieka darba samaksas, gan veic iemaksas pensiju fondā par darbinieku no uzņēmuma līdzekļiem. Šāda situācija var rasties gadījumos, kad darba devējs ar darbinieku ir savstarpēji vienojušies par to, ka iemaksas privātajā pensiju fondā līdzvērtīgā apjomā veic gan darba devējs, gan darbinieks.
Piemērs
Privātajā pensiju fondā veicamās iemaksas tiek ieturētas no darba samaksas. Grāmatojumi:
- D Norēķini par darba samaksu (bilances konts),
- K Norēķini par ieturējumiem (bilances konts).
Piemērs
Darba devējs veic iemaksas privātajā pensiju fondā, pārskaitot gan no darba samaksas ieturēto daļu, gan daļu no saviem līdzekļiem. Grāmatojumi:
- D Norēķini par ieturējumiem (bilances konts),
- D Iemaksas par darbiniekiem privātajos pensiju fondos (operāciju konts),
- K Naudas līdzekļi (bilances konts).
Publikācija ir aizsargāta atbilstoši Autortiesību likuma normām. Raksta pārpublicēšana pieļaujama tikai ar autora (Oto Kristiāns Abrams) atļauju. Citēšanas gadījumā atsauce uz raksta autoru ir obligāta.
Oto K. Abrams
SIA “Abrams Business Services” Vadītājs, galvenais grāmatvedis
LRĀGA biedrs
Mg. oec., sertificēts grāmatvedis (sert. Nr. 843)