PADOMI[1]
Pašlaik, lai jauns uzņēmums piereģistrētos par PVN maksātāju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieprasa informāciju par ārpakalpojuma grāmatvedi (ja nav sava grāmatveža). Praksē bieži vien notiek šādi – klients ar mani (ārpakalpojuma grāmatvedi) noslēdz līgumu par grāmatvedības kārtošanu, piereģistrējas par PVN maksātāju un… pazūd.
Protams, es nesaņemu maksu par pakalpojumu un rezultātā arī pārtraucu šo līgumu. Taču VIDā saglabājas informācija par mani kā par ārpakalpojuma grāmatvedi šim uzņēmumam.
Priekšlikums: Vajadzētu izveidot un uzturēt datu bāzi ar klientu sarakstu, kurus apkalpo konkrētais ārpakalpojuma grāmatvedis. Es nevēlos būt atbildīga par klientiem, kuri ir “pazuduši”.
Lūcija L., LRĀGA biedre 08.12.2020
LRĀGA padoms:
Šādā gadījumā ārpakalpojuma grāmatvedim iesakām nosūtīt oficiālu informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par to, ka grāmatvedības apkalpošanas līgums ir pārtraukts. Tādējādi ārpakalpojuma grāmatvedis pasargās sevi no jautājumiem, kādi varētu rasties turpmāk sakarā ar šāda klienta, iespējams, negodprātīgu rīcību.
Attiecībā uz priekšlikumā minēto datu bāzi – domājams, ka šādas datu bāzes veidošana būtu pretrunā ar komercnoslēpuma pamatprincipiem. Protams, VID var šādus datus ievākt un uzglabāt, taču publiski gan tiem nevajadzētu būt pieejamiem.
Padomu sniedza: Oskars Springis, LRĀGA dibinātājs un biedrs, grāmatvedības sistēmu konsultants, Anglijas un Velsas kvalificēto grāmatvežu institūta biedrs, SIA “Industry Services” galvenais grāmatvedis un valdes priekšsēdētājs, žurnāla “Bilance” ārštata autors
tālr.+44 (0) 7479032025 e-pasts: oskars.springis@lraga.lv 08.12.2020
========================================